Přihlášku je možno vyplnit POUZE v elektronické formě .
Přihlášku uchazeč vyplní na adrese:
https://prihlaska.amu.cz/apps/kos/prihlaska/
Přihlášku prosím vyplňte, vytiskněte, podepište a přiložte následující materiály:
Poplatek za přijímací řízení pro elektronické podání se hradí převodem na účet č.: 19-5373180297/0100
Bez všech těchto náležitostí nemůže být přihláška zařazena do přijímacího řízení.
Studium cizinců v českém jazyce je možné po složení příslušné jazykové zkoušky na úrovni B2.
Referent studijního oddělení
E-mail: marie.pejrimovska@damu.czPřijímací řízení pro rok 2021/2022
Garant doktorského programu: doc. Jan Hančil
Autorské herectví, jeho teorie a psychosomatika
K doktorskému studiu mohou být přijati ti absolventi katedry autorské tvorby a pedagogiky a příbuzných oborů (DAMU i jiných VŠ), kteří mají hluboký zájem o problematiku autorského a nepředmětného herectví, kteří úspěšně vykonají přijímací zkoušku a u kterých lze předpokládat osobnostní dispozice pro hlubší reflexi oboru a pro další vědeckou práci, doložené jak vlastními tvůrčími aktivitami, tak účastí na výzkumných programech, publikační činností, stážemi v zahraničí apod.
Podmínkou přijetí ke studiu v doktorském studijním programu je dle § 48 odst. 3 zákona č. 111/1998 sb. v platném znění (zákon o vysokých školách) řádné ukončení studia v magisterském studijním programu a v oblasti umění též získání akademického titulu.
Cílem tohoto doktorského programu je soustavné studium předpokladů a kvalit veřejného vystupování. Jeho součástí je rovněž výzkum sledovatelných dějů, snah a událostí pro autorské herectví příznačných a ověřování zjištěných výsledků v terénu.
Ve druhém plánu jde o zkoumání a studium vnitřních a vnějších podmínek růstu celistvé osobnosti, jejíž veřejné vystupování - ať je jeho předmětem herecká role nebo jednání, jehož námět a téma vznikají až z kontaktu zúčastněných osob - lze charakterizovat jako komunikativní, tvořivé a odpovědné, za něž osoba ručí jako za své, tedy autorské.
K přijímacímu řízení se mohou hlásit studenti a absolventi oborů divadelních či příbuzných uměleckých fakult, dále divadelně vědních oborů i oborů zaměřených na studium teorie umění, estetiky, teorie jiných uměleckých druhů či na další vědní disciplíny, které umožňují poznávat a analyzovat dramatické umění v souvislostech. Přihlásit se mohou čeští i zahraniční studenti a absolventi.
Úroveň znalosti českého nebo slovenského jazyka pro zahraniční uchazeče: C1podle Společného evropského referenčního rámce pro jazyky (CEFR).
Přihláška k doktorskému studiu musí kromě základního dotazníku obsahovat:
Jednotlivé oddíly přijímací zkoušky jsou hodnoceny body od členů přijímací komise, celkový počet bodů za první kolo je max.100.
Přijímací řízení je jednokolové.Zkouška proběhne formou vstupního pohovoru s uchazečem. Cílem rozpravy je zejména prověření nosnosti předloženého výzkumného projektu a uchazečových předpokladů pro námět, který si zvolil.
Nepořádá se.
Nepořádá se.
Termíny přijímacích zkoušek a podání přihlášek jsou k nalezení na stránce KATaP / Přijímací řízení >>
přijímací řízení pro rok 2021/22
Vedoucí doktorského programu: prof. Zuzana Sílová, Ph.D.
Scénická tvorba a teorie scénické tvorby
Cílem studia je získat a prokázat schopnost samostatné teoretické a umělecké činnosti v oblasti scénické tvorby a jejich jednotlivých disciplin (herectví,režie, dramaturgie, scénografie), a to takové činnosti, která má povahu samostatného výzkumu využitelného případně v pedagogické práci.
Studium je založeno na samostatném uměleckém a/či teoretickém výzkumu zvoleného problému pod vedením školitele, jehož výsledky jsou diskutovány v doktorském semináři scénologie; v rámci studia si každý doktorand zapisuje nejméně 3 předměty související se zkoumanou problematikou, a to jak na DAMU, tak ostatních fakultách AMU či dalších vysokých školách (může jít jak o studium spojené s docházkou na příslušné přednášky či semináře, tak o studium podle individuálního plánu formou konzultací)
K doktorskému studiu tohoto zaměření se mohou hlásit absolventi magisterského studia činoherních a příbuzných oborů (tj. oborů herectví,režie, dramaturgie, scénografie, teorie a kritika, divadelní věda apod.), a to jak občané ČR tak cizinci, kteří mají odpovídající akademický titul i základní zkušenosti z účasti na vytváření činoherních, operních a příbuzně zaměřených scénických děl a jsou schopni reflexe této činnosti.
Pro uchazeče o doktorské studium se vyhlašuje přijímací řízení. Přihláška obsahuje: projekt disertační práce s připojeným seznamem základní literatury k předpokládanému tématu. Podrobnější informace poskytne zájemcům studijní oddělení pro doktorandy DAMU.
Ústní pohovor vedený členy komise s uchazečem na základě předloženého projektu s doplňujícími otázkami.
Přihláška k doktorskému studiu musí kromě základního dotazníku obsahovat:
Jednotlivé oddíly přijímací zkoušky jsou hodnoceny body od členů přijímací komise, celkový počet bodů za první kolo je max.100.
Termíny přijímacích zkoušek a podání přihlášek jsou k nalezení na stránce Ústav Scénické tvorby a teorie scénické tvorby / Přijímací řízení >>
Přijímací řízení pro rok 2020/21.
Vedoucí doktorského programu: prof. Jaroslav Etlík.
Rozvíjet a zkoumat problémy vnitřního procesu divadelní tvorby ve všech možných souvislostech.
Předchozí vzdělání: uzavřené magisterské studium oboru na některé z divadelních fakult (DAMU, JAMU), divadelní vědy univerzitního typu nebo příbuzných humanitních oborů. Počínaje rokem 2020 je nutnou podmínkou, pro přijetí aby měl uchazeč magisterské studium uzavřeno nejpozději do 30. 6. toho roku, v němž se v přijímacím řízení o studium doktorského programu uchází.
Přijímací řízení: s řádně vyplněnou přihláškou uchazeč předkládá projekt disertační práce s připojeným seznamem literatury.
Přihláška k doktorskému studiu musí kromě základního dotazníku obsahovat:
Nepořádá se.
Nepořádá se.
Nepořádá se.
Termíny přijímacích zkoušek a podání přihlášek jsou k nalezení na stránce KTK / Přijímací řízení >>
Přijímací řízení pro rok 2021/2022
Vedoucí doktorského programu: prof. Jaroslav Provazník
Teorie a praxe dramatické výchovy
K přijímacímu řízení se mohou hlásit absolventi magisterských oborů divadelního nebo pedagogického zaměření. Přihlásit se mohou čeští i zahraniční absolventi.
K doktorskému studiu mohou být přijati ti absolventi magisterského studia divadelního nebo pedagogického zaměření, kteří mají hluboký zájem o problematiku dramatické výchovy, kteří úspěšně vykonají přijímací zkoušku a u kterých lze předpokládat příslušné osobnostní dispozice pro hlubší reflexi oboru, pro samostatnou teoretickou a tvůrčí činnost.
Přihláška k doktorskému studiu musí kromě základního dotazníku obsahovat:
Přijímací zkouška proběhne formou vstupního pohovoru s uchazečem. Cílem rozpravy je zejména prověření kvalit návrhu disertačního projektu a uchazečových předpokladů pro studium.
Jednotlivé části přijímací zkoušky jsou hodnoceny body od členů přijímací komise, celkový počet bodů je max.100.
Limit přijímaných doktorandů: 3.
Nepořádá se.
Nepořádá se.
Termíny přijímacích zkoušek a podání přihlášek jsou k nalezení na stránce KVD / Přijímací řízení >>
Přijímací řízení pro rok 2021/2022
Vedoucí katedry: Ing. et. Mgr. Braňo Mazúch
Vedoucí doktorského programu: prof. Mgr. Miloslav Klíma
Alternativní a loutková tvorba a její teorie
Podíl na výzkumu interakce jevištních komponentů jakožto základního badatelského úkolu Výzkumného pracoviště KALD
Vymezený problém studia je postupně zkoumán buď z historického hlediska, nebo jako součást tvorby ve vazbě na dosavadní výsledky ve studované oblasti a též pomocí jevištních experimentů vznikajících během studia. Vybraný segment je tak řešen jednak komparací dosavadních poznatků, jednak analýzami záměrně připravovaných kreativních děl, která jsou realizována v průběhu přípravy disertační práce. Jednotlivá díla jsou analyzována, reflektována a komparována tak, aby doktorand mohl dospět v závěrečné práci k průkazným závěrům, které jsou doloženy též kreativním dílem. Během studia je povinná semestrální stáž mimo DAMU, nejlépe v zahraničí.
Uchazeč musí mít úspěšně zakončené magisterské studium dramatického umění v oborech herectví, režie, dramaturgie a scénografie na KALD DAMU, KČ DAMU a jiných katedrách DAMU, případně na obdobných katedrách jiných uměleckých škol či škol příbuzných s tím, že uchazečova dosavadní kreativní tvorba a její teoretická reflexe zřetelně směřují ke studiu, bádání a hledání nových pohledů na interakci jevištních komponentů jak v současnosti, tak v historii alternativního a loutkového divadla, při akcentu na přístup performativní nebo konceptuální.
Uchazeč předkládá stručný nástin problematiky, na kterou bude zaměřeno jeho doktorandské studium a disertační práce.
Přihláška k doktorskému studiu musí kromě základního dotazníku obsahovat:
Uchazeč vybere 1 kreativní dílo (nebo soubor kreativních děl vlastních i jiných autorů), které se tematicky týká (týkají) jeho výzkumného záměru. Dále přiloží vlastní písemnou reflexi, a pokud existují, tak i reflexe odborné veřejnosti (kritika, recenze, odborný článek…) tohoto předkládaného díla (děl).
Nedílnou součástí a podmínkou přijímacího řízení je přiložené DVD s ukázkou představovaného kreativního díla (kreativních děl), které může být ve formě kompletní realizace, nebo stručněji ve formě vybraných ukázek týkajících se tématu výzkumu.
Ověřenou kopii dosaženého vysokoškolského vzdělání.
Strukturovaný životopis, přehled své tvůrčí, odborné a publikační činnosti. Povinnou součástí životopisu je informace, zda student někdy započal (i nedokončené), resp. dokončil doktorské studium na jiné vysoké škole.
Zpracovat projekt také v digitální podobě.
Nepořádá se.
Nepořádá se
Nepořádá se.
Termíny přijímacích zkoušek a podání přihlášek jsou k nalezení na stránce KALD > Přijímací řízení >>>
Katedry & programy
Harmonogram školního roku
Studijní oddělení
Celoživotní vzdělávání